Directory

FACULTY AND STAFF
2019-2020

Mrs. Melissa Terry, Principal
Mrs. Meredith Plyler, Assistant Principal
Mrs. Susan Orr, Guidance Counselor
Mrs. Jodi Bigham, Instructional Coach
Ms. Rhonda Allison, Secretary/Bookkeeper
Mrs. Jessica Haines, Data Entry Clerk
Mrs. Brittany Cleveland, Nurse
Mrs. Cindy Perdrix, Receptionist
Dep. Robert Timmons, School Resource Officer

Mrs. Melissa Nolan...……..……………………………………Kindergarten (K4)
 Ms. Rony Tallman..........................................Kindergarten Asst.
Mrs. Pamela Nix..............................................K4 SPED Teacher
Mrs. Angela Nease................................................K4 SPED Asst.
Mrs. Margaret Cleveland........................................K4 SPED Asst.
Mrs. Laura Friar…………………………………………….…….Kindergarten (5K)
Mrs. Melissa Nelson..........………………………………….Kindergarten Asst.
Mrs. Cindy Miller......................................Kindergarten (5K)(.5)
Mrs. Mellie Crumpton......................................Kindergarten Asst.
Mrs. Kim Dockins…......…………………………............Kindergarten (5K)
Mrs. Karen Lupton…..………………………………………....Kindergarten Asst.
Mrs. Anselle Marsico.......................................Kindergarten (5K)
Mrs. Sara Plumb.....................................Kindergarten Asst. (5K)

Mrs. Elizabeth Atcheson.............................................First Grade
Mrs. Courtney Coleman.............................................First Grade
Mrs. Alina Herring.....................................................First Grade
Mrs. Gail Grieger..................................................Second Grade
Mrs. Kelli Abernethy..............................................Second Grade
Mrs. Jennifer Buchanan.........................................Second Grade
Mrs. Jeannie Hunter......…………………………………………….....Third Grade
Mrs. Katherine Howell………………………......………………………Third Grade
Mrs. Taylor Holden....………..……………………..…Second/Third Grade MA
Mrs. Susan Theiling.........................................Virtual Fifth Grade
Mrs. Cheryl Crowe.………………………………………………....……Fourth Grade
Ms. Erin McAleer....................................................Fourth Grade
Mrs. Lindsey Stone.................................................Fourth Grade
Mrs. Amy Hardin…………………….....................................Fifth Grade
Mrs. Jennifer Trotter..................................................Fifth Grade
Ms. Ashley Heath......................................................Fifth Grade
Mrs. Nancy Zeigler..........................................Virtual Fifth Grade
Mrs. Cindy Miller......................................Reading Interventionist
Mrs. Colleen McAbee.....................................Gifted and Talented
Mrs. April Tucker............................................................Speech
Mrs. Sara Margaret Wagner...........................................Resource
Mrs. Hannah Dutton..…………………………...........................Resource 
Mrs. Leigh Ann Stancil………….....................……..Resource Assistant
Mrs. Chelsea Herron...........................................World Language
Mrs. Courtney Money..........................................Media Specialist
Mrs. Rena Surface................................................................Art
Mr. Michael Turner……………………………...………………Physical Education
Mr. Michael Land............................................Physical Education
Mrs. Celia Stockton...........................................................Music
Mrs. Alison Crumpton..................................Technology Assistant
Mrs. Megan Gensler……………...............…………….Kindercare Director
Mrs. Jennifer Torrey……..…………………………......…...Kindercare Worker
Mr. Cullen Finley...……………………………...….After School Care Director
Miss Kendal Blakely......…………………..........After School Care Worker
Miss Marianne Beck...……………………………...After School Care Worker
Miss Mackenzie Watson…………………………...After School Care Worker
Miss Victoria Hudson..……………………………...After School Care Worker
Miss Katelynn Durham....………………………...After School Care Worker
Miss Marianne Beck...……………………………...After School Care Worker
Miss Lauren Brown....……………………………...After School Care Worker
Mrs. Kandie Collins...............................................Plant Engineer
Mrs. Sherry Owens ....................................................Custodian
Mr. Jerry Moore .........................................................Custodian
Mrs. Jenna Powell......................................Food Service Manager
Mrs. Jennifer Saylors……….……………………………………………Food Service
Mrs. Brandi Gilstrap………………………..........……………………Food Service
Mrs. Kela Hamilton ................................................Food Service